Raporty i Opracowania

Podstawowe wymagania podczas stosowania prostnic i kątnic

Skuteczność leczenia stomatologicznego zależy od przeprowadzonego wywiadu i rozpoznania warunków w jamie ustnej pacjenta, a szczególnie miejsc lub miejsca, które będzie poddane zabiegowi.
Obecnie, w praktykach dentystycznych wykorzystywane są precyzyjne końcówki z mocowaniem wiertła „na przycisk”, w których niejednokrotnie zastosowano wysokiej jakości technikę światłowodową.

Raport użytkowników: Dr Neugebauer, Dr Karapetian, Dr Lingohr, Dr Scheer, Prof Zöller (Kolonia)

Procedura kliniczna

Procedura implantologiczna, zwłaszcza w szczęce górnej może być utrudniona ze względu na ograniczoną możliwość dokładnego oświetlenia pola operacyjnego. Dlatego też, pożądanym rozwiązaniem jest stosowanie podczas zabiegów prostnic i kątnic oświetlających pole operacyjne. Dokładne oświetlenie miejsca zabiegu w trakcie usuwania kości przedsionkowej umożliwia zachowanie błony Schneider’a, a także pozwala na rzadsze przerwy konieczne na niezbędne kontrole wzrokowe z zewnętrznym oświetleniem. Przy zastosowaniu oświetlenia bezpośrednio z końcówki resekcja szczękowej przegrody zatokowej może być przeprowadzona zdecydowanie szybciej.

Procedura kliniczna
Z lewej: Oświetlone pole operacyjne w trakcie przygotowywania bocznego okienka w zabiegu sinus lift.
W środku: Dobre oświetlenie pola operacyjnego, w obecności zewnętrznego chłodzenia płynem podczas preparacji kości.
Z prawej: Bezproblemowe przygotowanie błony śluzowej zatoki szczękowej

Większość systemów implantologicznych oparta jest na sekwencyjnym doborze frezów odpowiedniej średnicy w określonych fazach zabiegu w celu właściwej preparacji kości. W przypadku wprowadzania kilku implantów konieczna jest wielokrotna wymiana wierteł w celu utrzymania procedury. Zastosowanie sześciokątnego systemu mocowania wierteł w kątnicach chirurgicznych umożliwia precyzyjne mocowanie oraz łatwą kontrolę wzrokową ustawienia instrumentu obrotowego w główce kątnicy.

Procedura kliniczna
Z lewej: Kątnica chirurgiczna o przełożeniu 20:1 z systemem oświetlenia LED i sześciokątnym uchwytem narzędzia obrotowego.
W środku: Oświetlone pole zabiegowe podczas nawiercania otworu pilotującego z zastosowaniem szablonu utworzonego na podstawie danych DVT (Galileos, Sicat, Bonn).
Z prawej: Dalszy etap preparacji z zastosowaniem oświetlenia LED i wierteł z systemem chłodzenia „przez wiertło”.

Zastosowanie w kątnicach chirurgicznych systemu mocowania wierteł „na przycisk” ułatwia obsługę, jak również ogranicza ryzyko uszkodzenia sterylnej rękawiczki, które może nastąpić w przypadku stosowania kątnic z systemem „latch”. Precyzyjne mocowanie instrumentów tnących lub rotacyjnych w końcówkach chirurgicznych gwarantuje, że zabieg zostanie przeprowadzony bez komplikacji, a operator będzie mógł skupić się na zabiegu a ewentualne problemy obsługowe nie będą zakłócały pracy.

Procedura kliniczna
Z lewej: Wprowadzanie implantu XiVE® z zastosowaniem kątnicy z sześciokątnym uchwytem wiertła.
Z prawej: Wprowadzenie trzech implantów w górnej szczęce z jednoczesnym przeprowadzaniem zabiegu podniesienia dna zatoki.

Od czasu pierwszej prezentacji na IDS 2007 zabiegi chirurgiczne mogą być prowadzone z zastosowaniem sterylizowanych końcówek używających do oświetlenia pola operacyjnego światło LED. Dioda LED zintegrowana z generatorem jest szczególną zaletą w przypadku instrumentów chirurgicznych, ponieważ może być używana z normalnymi, tradycyjnymi mikrosilnikami również bez światła. Podlegająca sterylizacji końcówka chirurgiczna z wbudowaną diodą LED oświetla pole zabiegowe zapewniając światło jakości światła dziennego. Zintegrowany z diodą generator wytwarza prąd potrzebny do jej zasilania.

Wykorzystanie do produkcji końcówek chirurgicznych wysokiej jakości materiałów używanych w agresywnym środowisku, które są odporne na korozję (np.: podczas zabiegów z użyciem roztworu soli fizjologicznej), powoduje zmniejszenie ryzyka ich zużycia i wadliwego działania w trakcie inwazyjnego zabiegu. Z powodu wysokich kosztów instrumentów chirurgicznych dystrybutorzy dysponują pojedynczymi sztukami urządzeń zastępczych, dlatego też parametr niezawodności musi być brany pod uwagę podczas wyboru końcówki chirurgicznej. W przypadku W&H mamy do czynienia z materiałami wysokiej jakości, konstrukcją sprawdzoną i przetestowaną, a nowe rozwiązania w postaci sześciokątnego mocowania instrumentu obrotowego mogą tylko podnieść gwarancję sprawnego przebiegu zabiegu operacyjnego.

komentarze