Oseodenzifikace versus piezoelektrická chirurgie pro preparaci místa implantátu
Oseodenzifikace je nesubtraktivní vrtací technika, která zachovává a zhutňuje kost. Tento postup se snaží zvýšit hustotu kosti, zaváděcí moment a stabilitu implantátu. Tato technika je vhodná pro horizontální augmentaci v úzkých alveolárních hřbetech i pro vertikální zvětšení výšky pomocí krestálního sinus liftu.
Stacchi et al (2023) provedli multicentrickou randomizovanou kontrolovanou studii s cílem změřit změny ve stabilitě implantátu během prvních 90 dnů hojení po preparaci místa implantátu pomocí oseodenzifikačních frézek (OD; Densah, Versah) a piezoelektrické preparaci místa implantátu (PISP; Implant Crestal Set, W&H). Dvacet sedm pacientů obdrželo po dvou identických implantátech v zadní čelisti, přičemž jedno místo bylo preparováno pomocí OD a druhé pomocí PISP. Stabilita implantátu byla měřena pomocí rezonanční frekvenční analýzy (SmartPeg #A3, Osstell Beacon, Osstell) bezprostředně po zavedení implantátu a ve stanovených intervalech až do 90 dnů. Zaváděcí momenty obou technik byly rovněž porovnány a zdokumentovány přímo pomocí přístroje W&H Implantmed.
V okamžiku implantace nebyly mezi oběma skupinami zjištěny žádné významné rozdíly, pokud jde o primární/mechanickou stabilitu. Během 90denní doby vhojování nebyly mezi oběma skupinami zjištěny významné rozdíly v hodnotách ISQ. Po jednom roce bylo 53 z 54 implantátů úspěšně oseointegrovaných a funkčních.
Celkově výsledky naznačují, že mezi implantáty umístěnými pomocí OD nebo PISP nejsou významné rozdíly v primární/mechanické nebo sekundární/biologické stabilitě nebo v míře přežití implantátů po jednom roce zatížení. Autoři však uvedli, že je třeba provést další studie, aby bylo možné lépe porozumět procesu hojení kosti po oseodenzifikaci a potenciálním přínosům tohoto přístupu pro zavádění zubních implantátů do kosti s nízkou hustotou.
Tato studie ukazuje, že oba koncepty představují úspěšnou metodu preparace místa implantátu. Jako poskytovatel individuálních řešení proto společnost W&H umožňuje oba přístupy, na jedné straně W&H Implantmed s integrovanou funkcí indikátoru CCW-Torque a na druhé straně modulární kombinaci jednotky W&H Implantmed a modulu Piezomed se sadami přístrojů přizpůsobenými dané aplikaci. Proto je na orálním chirurgovi, aby rozhodl, který přístup bude pro léčbu zubními implantáty nejvhodnější.
Reference
- Almutairi AS, Walid MA, Alkhodary MA. The effect of osseodensification and different thread designs on the dental implant primary stability. F1000Res 2018; 7: 1898.
- Bhalla N, Dym H. Update on Maxillary Sinus Augmentation. Dent Clin North Am 2021; 65: 197-210.
- Yu X, Chang C, Guo W, Wu Y, Zhou W, Yu D. Primary implant stability based on alternative site preparation techniques: A systematic review and meta-analysis. Clin Implant Dent Relat Res 2022; 24: 580-590.
- Stacchi C, Troiano G, Montaruli G, et al. Changes in implant stability using different site preparation techniques: Osseodensification drills versus piezoelectric surgery. A multi-center prospective randomized controlled clinical trial. Clin Implant Dent Relat Res. 2023;25(1):133-140.
Komentáře