Studie a zprávy

Oseodenzifikace versus piezoelektrická chirurgie pro preparaci místa implantátu

Oseodenzifikace je nesubtraktivní vrtací technika, která zachovává a zhutňuje kost. Tento postup se snaží zvýšit hustotu kosti, zaváděcí moment a stabilitu implantátu. Tato technika je vhodná pro horizontální augmentaci v úzkých alveolárních hřbetech i pro vertikální zvětšení výšky pomocí krestálního sinus liftu.

 Dvě ruce držící dentální násadce na bílém pozadí.
Oseodenzifikace vs. piezoelektrická chirurgie

Stacchi et al (2023) provedli multicentrickou randomizovanou kontrolovanou studii s cílem změřit změny ve stabilitě implantátu během prvních 90 dnů hojení po preparaci místa implantátu pomocí oseodenzifikačních frézek (OD; Densah, Versah) a piezoelektrické preparaci místa implantátu (PISP; Implant Crestal Set, W&H). Dvacet sedm pacientů obdrželo po dvou identických implantátech v zadní čelisti, přičemž jedno místo bylo preparováno pomocí OD a druhé pomocí PISP. Stabilita implantátu byla měřena pomocí rezonanční frekvenční analýzy (SmartPeg #A3, Osstell Beacon, Osstell) bezprostředně po zavedení implantátu a ve stanovených intervalech až do 90 dnů. Zaváděcí momenty obou technik byly rovněž porovnány a zdokumentovány přímo pomocí přístroje W&H Implantmed.

V okamžiku implantace nebyly mezi oběma skupinami zjištěny žádné významné rozdíly, pokud jde o primární/mechanickou stabilitu. Během 90denní doby vhojování nebyly mezi oběma skupinami zjištěny významné rozdíly v hodnotách ISQ. Po jednom roce bylo 53 z 54 implantátů úspěšně oseointegrovaných a funkčních.

Celkově výsledky naznačují, že mezi implantáty umístěnými pomocí OD nebo PISP nejsou významné rozdíly v primární/mechanické nebo sekundární/biologické stabilitě nebo v míře přežití implantátů po jednom roce zatížení. Autoři však uvedli, že je třeba provést další studie, aby bylo možné lépe porozumět procesu hojení kosti po oseodenzifikaci a potenciálním přínosům tohoto přístupu pro zavádění zubních implantátů do kosti s nízkou hustotou.

Tato studie ukazuje, že oba koncepty představují úspěšnou metodu preparace místa implantátu. Jako poskytovatel individuálních řešení proto společnost W&H umožňuje oba přístupy, na jedné straně W&H Implantmed s integrovanou funkcí indikátoru CCW-Torque a na druhé straně modulární kombinaci jednotky W&H Implantmed a modulu Piezomed se sadami přístrojů přizpůsobenými dané aplikaci. Proto je na orálním chirurgovi, aby rozhodl, který přístup bude pro léčbu zubními implantáty nejvhodnější.

Reference

  1. Almutairi AS, Walid MA, Alkhodary MA. The effect of osseodensification and different thread designs on the dental implant primary stability. F1000Res 2018; 7: 1898.
  2. Bhalla N, Dym H. Update on Maxillary Sinus Augmentation. Dent Clin North Am 2021; 65: 197-210.
  3. Yu X, Chang C, Guo W, Wu Y, Zhou W, Yu D. Primary implant stability based on alternative site preparation techniques: A systematic review and meta-analysis. Clin Implant Dent Relat Res 2022; 24: 580-590.
  4. Stacchi C, Troiano G, Montaruli G, et al. Changes in implant stability using different site preparation techniques: Osseodensification drills versus piezoelectric surgery. A multi-center prospective randomized controlled clinical trial. Clin Implant Dent Relat Res. 2023;25(1):133-140.

Komentáře