Studie a zprávy

Jak správně diagnostikovat periimplantitidu

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Článek „Jak správně diagnostikovat periimplantátovou mukositidu“ pojednával o kritériích stavu periimplantátu a periimplantátové mukositidě. Jak ale poznáte, že stav pacienta již dosáhl pokročilého stadia – jinými slovy, jak správně diagnostikovat periimplantitidu?.

Na základě výsledků Světového semináře o parodontálních a periimplantátových onemocněních z roku 2017 se periimplantitida diagnostikuje podle následujících kritérií:

  • Známky zánětu v periimplantátové tkáni (např. zarudnutí, otok, silné krvácení při sondáži, hnisání atd.).
  • Zvětšení hloubky kapsy při sondáži po výchozím vyšetření (viz článek).
  • Úbytek kosti, který přesahuje normální/očekávanou remodelaci kosti po implantaci a zavedení implantátu. Nejlepším způsobem, jak posoudit rozsah úbytku kosti, je porovnat ho s rentgenovým snímkem pořízeným jeden rok po protetické náhradě.
  • Pokud ošetřujete pacienta bez dostupného výchozího stavu (tj. bez rentgenového snímku z doby protetické náhrady a/nebo jeden rok poté a bez hloubek kapsy při sondáži z doby protetické náhrady), lze následující příznaky považovat za jasnou indikaci přítomnosti periimplantitidy: 1) úbytek kosti ≥ 3 mm, 2) hloubka kapsy při sondáži ≥ 6 mm a 3) známky zánětu, jako je krvácení a/nebo hnisání při sondáži.

Pokud má pacient tyto příznaky, a je tedy podezření na periimplantitidu, je nutné jednat rychle! Zjištěné nálezy musejí být neprodleně oznámeny zubnímu lékaři pacienta, aby mohl být proveden potřebný zákrok. Je důležité si uvědomit, že léčba musí být zahájena co nejdříve, protože periimplantitida může postupovat velmi rychle a během několika měsíců může dojít k dalšímu výraznému úbytku kosti.

Jak správně diagnostikovat periimplantitidu (Shutterstock)
Pacient s periimplantitidou. Pacient má výrazně zvětšenou hloubku kapsy při sondáži (9–11 mm) a rentgenový snímek potvrzuje přítomnost úbytku kosti způsobeného periimplantitidou.

Tip
Existuje jednoduché pravidlo, kterým se můžete řídit, abyste dosáhli dobrých rentgenových snímků implantátů – viz článek. „Snadné pořizování kvalitních rentgenových snímků implantátů“

Reference

  1. Renvert S, Persson GR, Pirih FQ, Camargo PM. Peri-implant health, peri-implant mucositis, and peri-implantitis: Case definitions and diagnostic considerations. J Clin Periodontol. 2018 Jun; 45 Suppl 20:S278-S285. doi: 10.1111/jcpe.12956.

Komentáře