Повече артрит, повече пародонтит?
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Ревматоидният артрит е хронично възпалително автоимунно заболяване, което засяга предимно периферните стави. Ревматоидният артрит засяга около 0,4 до 0,9 % от европейското население и се среща по-често при жените. Без подходящо лечение хрущялната и костната тъкан в засегнатите стави се разрушава. Въпреки това новите методи на лечение и медикаменти значително подобриха прогнозата за пациентите.
Ревматоидният артрит може да доведе до ограничена подвижност и намалена сръчност на пръстите, което от своя страна може да влоши способността за поддържане на устна хигиена. Въпреки това, освен това чисто механично ограничение, изглежда, че има връзка между пародонтита и ревматоидния артрит. Описани са връзки между двете състояния, основани на общи рискови фактори (напр. тютюнопушене), генетични рискови фактори, сходства във възпалителния процес и негативно влияние от страна на пародонтопатогенните бактерии. Наскоро публикувано проучване от Норвегия подчертава друг много интересен аспект (Bolstad et al., 2023). Това проучване има за цел да научи дали пациентите с ревматоиден артрит са изложени на повишен риск от пародонтит и дали този риск се влияе от активността на заболяването ревматоиден артрит.
Въз основа на норвежкия регистър на пациентите в това проучване са включени над 320 000 пациенти, от които повече от 33 000 са диагностицирани с ревматоиден артрит, освен това повече от 52 000 пациенти са имали пародонтит. При анализа е взето предвид и колко често тези пациенти с ревматоиден артрит са получавали лечение в рамките на седем години. Резултатите доведоха до следните констатации:
- Пациентите с ревматоиден артрит са изложени на значително по-висок риск да страдат и от пародонтит отколкото хората без ревматоиден артрит.
- Този риск се увеличава от около 13 до почти 50 %, ако пациентите се нуждаят от често лечение на ревматоидния артрит (десет или повече посещения в рамките на седем години).
- Интересно е, че рискът от пародонтит е още по-висок при новодиагностицираните пациенти с ревматоиден артрит.
Какви изводи можем да направим от това проучване за денталната практика? От една страна предоставя интересна информация за общопрактикуващите лекари и е важно да информират пациентите с ревматоиден артрит за възможната връзка и да ги изпращат на преглед при лекар по дентална медицина. От друга страна, наша отговорност е да образоваме засегнатите пациенти, да им предоставим възможно най-добрата подкрепа от дентална гледна точка и да предотвратим появата на пародонтални заболявания.
Източници
- Bolstad, A. I., Fevang, B.-T., & Lie, S. A. (2023). Increased risk of periodontitis in patients with rheumatoid arthritis: A nationwide register study in Norway. Journal of Clinical Periodontology, 50(8), 1022–1032. https:// doi.org/10.1111/jcpe.13826
коментара