Родители внимавайте – риск от заразяване!
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Пародонталните заболявания са едни от най-често срещаните състояния сред възрастните и могат да доведат до загуба на зъби, ако не се лекуват. Това е достатъчно лошо за засегнатите пациенти, но може ли да изложи и децата им на риск? Могат ли бактериите, които допринасят за развитието на това заболяване, действително да се предават чрез слюнка?
Бразилска изследователска група (Reis et al. 2023) проучи този въпрос като сравни оралния микробиом на деца на различна възраст с родители със или без пародонтални заболявания. Взети са проби от слюнка от 50 деца на родители с нелекуван или недостатъчно лекуван пародонтит и от 50 деца на родители със здрав пародонт. Всяка от тези групи от 50 деца, на възраст от 0 до 18 години, бяха допълнително категоризирани в зависимост от тяхното съзъбие:
- 5 деца все още без зъби
- 15 деца с млечни зъби
- 15 деца със смесено съзъбие
- 15 деца с постоянно съзъбие
Съставът на оралния микробиом е сравнен както в рамките на различните групи според зъбите, така и между тези с родители с или без пародонтит. Това кръстосано проучване разкри изключително интересни и важни за родителите резултати:
- Микробиомът на устната кухина се променя с израстването на първичното и вторичното съзъбие.
- Разликата между деца на родители с и без пародонтит е очевидна, особено при деца със смесени или постоянни зъби.
- При деца на родители с пародонтит тези разлики се характеризират с по-патогенен микробиом с по-голям брой бактерии, свързани с пародонтит.
- Обобщено, при деца на родители с пародонтит е имало преминаване към по-дисбиотичен орален микробиом от етапа на смесени зъби нататък.
Оралният микробиом се развива от раждането и се влияе от множество фактори, като околна среда, диета и имунна система, както и от предаването му от родителите. Това означава, че навременната диагностика и успешното лечение на пародонталните заболявания защитава не само вашите собствени зъби, но и тези на вашите деца!
Източници
- Reis, A. A., Monteiro, M. F., Bonilha, G. M., Saraiva, L., Araújo, C., Santamaria, M. P., Casati, M. Z., Kumar, P., & Casarin, R. C. V. (2023). Parents with periodontitis drive the early acquisition of dysbiotic microbiomes in their offspring. Journal of Clinical Periodontology, 50(7), 890–904. https://doi.org/10.1111/jcpe. 13815
коментара