Нездравословен начин на живот = по-лоши резултати от лечението?
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Кои фактори допринасят за нездравословния начин на живот? Често се вземат предвид следните фактори, наред с други: неправилно хранене, липса на физическа активност, недостатъчен сън и/или лошо качество на съня, високо ниво на стрес, прекомерна консумация на алкохол, редовна употреба на тютюн и др.
В предишни доклади обсъждахме влиянието на индивидуалните фактори върху пародонталното здраве и резултата от пародонталното лечение. В допълнение към това, в насоките на S3 за лечение на пациенти с пародонтит от I до III стадий, особено в първия етап на лечението, се обръща внимание на подобряването на отношението на пациента, което от своя страна включва намаляване на всички рискови фактори. Въпреки че например ситуацията с данните, свързани с употребата на тютюн, е ясна, доказателствата, свързани с храненето и физическата активност, все още са донякъде неубедителни. Това прави идеята зад настоящото проспективно клинично изследване от Италия (Marruganti et al. 2023) още по-вълнуваща.
В това проучване 120 пациенти с пародонтит (II или III стадий) са лекувани в съответствие с настоящите насоки за първите два етапа на лечение и оценени отново след три месеца. В допълнение към това начинът на живот на всички пациенти беше оценен въз основа на изброените по-горе фактори: неправилно хранене, липса на физическа активност, недостатъчен сън и/или лошо качество на съня, високо ниво на стрес, прекомерна консумация на алкохол и редовна употреба на тютюн. Следните критерии бяха определени като желана цел на лечението за първите два етапа (нехирургично пародонтално лечение):
- без дълбочина на сондиране на джоба ≥ 4 mm, проявяващо кървене след сондиране
- без дълбочина на сондиране на джоба ≥ 6 mm
Три месеца след лечението бяха разкрити следните интересни резултати:
- Лошото качество на съня, редовната употреба на тютюн и прекомерната консумация на алкохол значително намаляват вероятността за постигане на желания резултат от лечението.
- Комбинация от множество фактори, допринасящи за лошия начин на живот (т.е. неправилно хранене, ниска физическа активност, високи нива на стрес и лошо качество на съня), значително увеличава дела на остатъчните дълбочини на сондиране ≥ 6 mm и значително намалява вероятността за постигане на желания резултат от лечението.
Следователно това проучване потвърждава предположението, че при пациенти с лош начин на живот може да се очаква по-лош резултат от лечението след нехирургична пародонтална терапия. Ще бъде интересно да се види до каква степен и преди всичко в какъв период от време подобряването на лошия начин на живот може действително да допринесе за положително влияние върху резултата от лечението.
Източници
- Marruganti, C., Romandini, M., Gaeta, C., Cagidiaco, E. F., Discepoli, N., Parrini, S., Graziani, F., & Grandini, S. (2023). Healthy lifestyles are associated with a better response to periodontal therapy: A prospective cohort study. Journal of Clinical Periodontology, 50(8), 1089–1100.
коментара