Доклади & Изследвания

Нездравословен начин на живот = по-лоши резултати от лечението?

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Кои фактори допринасят за нездравословния начин на живот? Често се вземат предвид следните фактори, наред с други: неправилно хранене, липса на физическа активност, недостатъчен сън и/или лошо качество на съня, високо ниво на стрес, прекомерна консумация на алкохол, редовна употреба на тютюн и др.

Нездравословен начин на живот = по-лоши резултати от лечението?
Нездравословен начин на живот = по-лоши резултати от лечението?

В предишни доклади обсъждахме влиянието на индивидуалните фактори върху пародонталното здраве и резултата от пародонталното лечение. В допълнение към това, в насоките на S3 за лечение на пациенти с пародонтит от I до III стадий, особено в първия етап на лечението, се обръща внимание на подобряването на отношението на пациента, което от своя страна включва намаляване на всички рискови фактори. Въпреки че например ситуацията с данните, свързани с употребата на тютюн, е ясна, доказателствата, свързани с храненето и физическата активност, все още са донякъде неубедителни. Това прави идеята зад настоящото проспективно клинично изследване от Италия (Marruganti et al. 2023) още по-вълнуваща.

В това проучване 120 пациенти с пародонтит (II или III стадий) са лекувани в съответствие с настоящите насоки за първите два етапа на лечение и оценени отново след три месеца. В допълнение към това начинът на живот на всички пациенти беше оценен въз основа на изброените по-горе фактори: неправилно хранене, липса на физическа активност, недостатъчен сън и/или лошо качество на съня, високо ниво на стрес, прекомерна консумация на алкохол и редовна употреба на тютюн. Следните критерии бяха определени като желана цел на лечението за първите два етапа (нехирургично пародонтално лечение):

  • без дълбочина на сондиране на джоба ≥ 4 mm, проявяващо кървене след сондиране
  • без дълбочина на сондиране на джоба ≥ 6 mm

Три месеца след лечението бяха разкрити следните интересни резултати:

  • Лошото качество на съня, редовната употреба на тютюн и прекомерната консумация на алкохол значително намаляват вероятността за постигане на желания резултат от лечението.
  • Комбинация от множество фактори, допринасящи за лошия начин на живот (т.е. неправилно хранене, ниска физическа активност, високи нива на стрес и лошо качество на съня), значително увеличава дела на остатъчните дълбочини на сондиране ≥ 6 mm и значително намалява вероятността за постигане на желания резултат от лечението.

Следователно това проучване потвърждава предположението, че при пациенти с лош начин на живот може да се очаква по-лош резултат от лечението след нехирургична пародонтална терапия. Ще бъде интересно да се види до каква степен и преди всичко в какъв период от време подобряването на лошия начин на живот може действително да допринесе за положително влияние върху резултата от лечението.

Източници

  1. Marruganti, C., Romandini, M., Gaeta, C., Cagidiaco, E. F., Discepoli, N., Parrini, S., Graziani, F., & Grandini, S. (2023). Healthy lifestyles are associated with a better response to periodontal therapy: A prospective cohort study. Journal of Clinical Periodontology, 50(8), 1089–1100.

коментара