Доклади & Изследвания

Превенцията е най-доброто лечение – част 2

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Значението на предотвратяването на периимплантни заболявания беше разгледано в предишен доклад („Превенцията е най-доброто лечение!''), който се фокусира върху проучванията от 18-ия Европейски семинар по пародонтология. Като се има предвид, че лечението на периимплантни заболявания все още представлява огромно предизвикателство е уместно да анализиране темата за превенцията въз основа на нов преглед (Sun et al. 2023) и да я разгледаме от различни ъгли. В крайна сметка, както установихме в нашия първи доклад, превенцията трябва да бъде основен приоритет.

Превенцията е най-доброто лечение – част 2
Превенцията е най-доброто лечение – част 2

Превенцията включва както идентифициране на рисковите фактори, така и предприемане на мерки за тяхното избягване и/или минимизиране. Рисковите фактори, свързани с периимплантните заболявания (периимплантатен мукозит, периимплантит) могат да бъдат категоризирани в три групи:

  • Специфични за пациента рискови фактори
  • Специфични за импланта рискови фактори
  • Дългосрочни рискови фактори

Специфичните за пациента рискови фактори за развитие на периимплантни заболявания включват преди всичко положителна анамнеза за пародонтит и тютюнопушене, следвани от диабет. Все още обаче има много въпросителни относно генетичните рискови фактори.

Специфичните за имплантите рискови фактори са свързани главно с хирургията и протезирането. Тук съществена роля играят фактори като позициониране на импланта, твърдите и меките тъкани и протезните компоненти, както и дизайнът на протезното възстановяване.

По отношение на дългосрочните рискови фактори има два "стари фаворита", които се открояват особено: 1) орална хигиена (контрол на плаката) и 2) поддържаща терапия на имплантите. Тези добре известни фактори са може би два от най-значимите, когато става дума за риск. Като се има предвид, че етиологията на периимплантните заболявания се основава на натрупване на биофилм и дисбиоза, съвсем ясно е, че обучението на пациентите за поддържане на добра орална хигиена у дома трябва да бъде основен приоритет. Знаем обаче също така, че податливостта към периимплантни заболявания е различна, което означава, че не всеки пациент започва да развива периимплантни заболявания при едно и също ниво на плака. Ето защо поддържащата терапия на имплантите е толкова важна. Ако пациентите редовно се придържат към препоръчания режим, поддържащата терапия дава възможност за диагностициране и лечение на периимплантни заболявания на ранен етап и предотвратява по-нататъшното им прогресиране. Същевременно по време на поддържаща терапия, могат да бъдат контролирани и сведени до минимум специфичните за пациента и импланта рискови фактори.

Източници

  1. Sun TC, Chen C-J, Gallucci GO. Prevention and management of peri-implant disease. Clin Implant Dent Relat Res. 2023;25(4):752‐766. doi:10.1111/cid. 13206

коментара