Пародонтитът нарушава и усещането ни за вкус и мирис!
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Изчислено е, че приблизително 20% от населението има нарушено усещане за вкус и приблизително 23% нарушено обоняние; и двете се срещат по-често в напреднала възраст, особено след 60-годишна възраст. Освен отрицателното въздействие върху качеството на живот, нарушеното усещане за вкус и мирис може да има отрицателно въздействие и върху общото здраве. Например, засегнатите може да използват повече сол и/или захар при готвене, което от своя страна може да доведе до високо кръвно налягане и/или диабет.
Както се обсъжда в литературата, оралните заболявания като пародонтит могат да допринесат за нарушено усещане за вкус и мирис. Тук основно се обсъждат три механизма:
- Повишена скорост на апоптоза на вкусовите клетки на езика поради постоянно високото ниво на възпалителни фактори.
- Повишено отлагане на биофилм върху езика, който образува физическа бариера между вкусовите клетки на езика и вкусовите молекули.
- Наличие на миризма поради повишено освобождаване на бактериални органични съединения (напр. загниващи продукти).
Екип от изследователи от Дания и САЩ (Cassiano et al. 2023) разгледа този проблем и анкетира повече от 1200 участници относно наличието на пародонтит, лош дъх и тяхната оценка на усещането им за вкус и мирис. Проучването даде следните интересни резултати:
- Прибл. 31% от участниците са страдали от пародонтит.
- Сред участниците с пародонтит средното качество на дъха е 42 (оценено по скала от 0 = без лош дъх до 100 = изключително лош дъх).
- Делът на участниците, които заявяват, че имат нарушено усещане за вкус и обоняние е приблизително 12% по-висок сред тези с пародонтит, което се равнява на приблизително 38% от участниците, вместо 26%.
- Други фактори с влияние върху усещането за вкус и мирис (тютюнопушене, инфекция от COVID-19 и т.н.) бяха взети предвид в статистическата оценка, все още имаше значително по-висок шанс участниците с пародонтит да имат нарушено усещане за вкус и мирис.
Въз основа на тези резултати става ясно, че пародонтитът значително увеличава риска от нарушено усещане за вкус и обоняние. Определени слабости в това изследване, разбира се, трябва да бъдат взети под внимание, като например факта, че то се основава на въпросник. Но въпреки това проучването все пак подчертава интересен аспект и други негативни съпътстващи симптоми на пародонтита. Със сигурност ще бъде интересно да се види дали бъдещи проучвания могат да потвърдят тези резултати и ако е така, дали успешното пародонтално лечение може отново да обърне този негативен ефект върху усещането за вкус и обоняние.
Източници
- Cassiano LS, Ribeiro AP, Peres MA, Lopez R, Fjaeldstad A, Marchini L, Nascimento GG. Self-reported periodontitis association with impaired smell and taste: A multicenter survey (2023) Oral Dis, doi: 10.1111/odi.14601.
коментара