Прогноза за зъби с открити фуркации
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Оптималният резултат от лечението на пациенти с пародонтит е да се запазят собствените им зъби в добро състояние възможно най-дълго време. Има обаче както пациенти, така и зъби с определени характеристики, които значително затрудняват реалното постигане на тази цел!
Разбира се, при зъбите с многобройни корени лечението често е много по-трудно, особено ако са засегнати от фуркации. Защо областта на фуркацията е толкова предизвикателна? В сравнение със зъбите с един корен достъпът за механично почистване на кореновата повърхност е много по-труден, входът на фуркацията често може да бъде много малък/тесен, а може да има и допълнителни анатомични особености, като например емайлови издатини.
Систематичен преглед от 2016 г. (Nibali et al.) показва например, че вероятността зъбите с дефект на фуркацията да бъдат екстрахирани след 10-15 години поддържащо пародонтално лечение е около два пъти по-голяма. Рискът от загуба на зъб също така се увеличава, колкото по-висока е степента на фуркационния дефект и следователно, вероятността за загуба на молар с открита фуркация степен III е приблизително три пъти по-голяма от тази за молар с дефект на фуркацията от степен I.
В наскоро публикувано проучване от Франкфурт (Eickholz 2021) са разгледани специално зъби с открити фуркации. Те са изследвали общо 265 зъба с открита фуркация при 160 пациенти; всички пациенти са били подложени на поддържащо пародонтално лечение в продължение на най-малко пет години. Въз основа на тези данни трябва да вземем предвид следните важни моменти:
- Зъбите с фуркационен дефект III степен се губят по-често от зъбите с един корен например и след около 10 години поддържащо пародонтално лечение трябва да очакваме, че около една трета от тези зъби ще бъдат извадени. Същевременно обаче това означава, че две трети от тези силно увредени в пародонтално отношение зъби все още са на мястото си.
- Възможните причини за екстракция са много - от пародонтални проблеми до кариеси и/или протетични проблеми.
- Следните рискови фактори за загуба са идентифицирани за зъби с дефект на фуркацията: по-високо ниво на загуба на кост в началото на лечението и по-голяма дълбочина на сондиране в началото на поддържащото лечение.
- Ако пациентът е бил лекуван системно с антибиотици по време на активната фаза на лечение, това също е довело до по-ниска честота на загуба при зъби с открита фуркация. Тук обаче трябва да се има предвид, че дефектът на фуркацията не трябва да бъде единственото основание за индикация за системно антибиотично лечение. Пациентът винаги трябва да се разглежда като цяло и решението за прилагане на системно антибиотично лечение винаги трябва да се взема внимателно, като се има предвид нарастващата резистентност към антибиотици в световен мащаб.
Източници
- Eickholz, P., Runschke, M., Dannewitz, B., Nickles, K., Petsos, H., Kronsteiner, D., & Pretzl, B. (2021). Long-term prognosis of teeth with class III furcation involvement. Journal of Clinical Periodontology, 48(12), 1528–1536. Nibali, L., Zavattini, A., Nagata, K., Di Iorio, A., Lin, G. H., Needleman, I., & Donos, N. (2016). Tooth loss in molars with and without furcation involvement—A systematic review and meta-analysis. Journal of Clinical Periodontology, 43, 156–166.
коментара