Доклади & Изследвания

Когато възможно най-добре не е достатъчно добре

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

„Правилното“ миене на зъбите все още представлява предизвикателство за нашите пациенти (а вероятно и за нас самите)! Въпреки че образователната ни дейност беше много успешна и миенето на зъбите се възприема като стандартна практика от мнозинството хора и се извършва по съответния начин, то по отношение качеството и ефективността на четкането остава много какво да се желае.

Когато възможно най-добре не е достатъчно добре
Когато възможно най-добре не е достатъчно добре

Изследователска група от Германия (Deinzer et al. 2018) се занимава с тази тема и повдига интересен въпрос: „Как младите хора мият, когато са помолени да почистят зъбите си възможно най-добре?“

Малко под 100 юноши взеха участие в проучването. Всички участници бяха помолени да измият зъбите си възможно най-добре като използват ръчна четка за зъби и селекция от инструменти за почистване на междузъбните пространства. Самото миене на зъбите беше записано с камера, за да бъде анализирано в последствие. След това резултатите бяха сравнени с подобно проучване, в което участниците бяха помолени да измият зъбите си както обикновено (Winterfeld et al. 2015). Тези две проучвания разкриха някои интересни резултати:

  • Когато бъдат помолени да измият зъбите си възможно най-добре, юношите четкат значително по-дълго от обикновено (3,4 минути в сравнение с 2,6 минути).
  • Палатиналните или лингвалните повърхности са почистени, а също и пренебрегвани по подобен начин и в двете групи; средно участниците четкаха палатиналните/лингвалните повърхности само за 25–30 секунди, но 2 до 3 пъти по-дълго букалните и оклузалните повърхности.
  • Техниката на четкане беше хоризонтално търкане в 40% от времето.
  • Дори след като са били помолени да измият зъбите си възможно най-добре, плаката остава по краищата в приблизително 70% от местата.

От тези резултати може да се заключи, че липсва не мотивацията, а по-скоро знанията и техниката. За нас това означава, че наистина трябва да научим младите хора на правилните техники на четкане, както и конкретно да посочим често срещани проблемни зони като палатинални/лингвални повърхности.

Източници

  1. Deinzer R, Ebel S, Blättermann H, Weik U, Margraf-Stiksrud J. Toothbrushing: to the best of one’s abilities is possibly not good enough. BMC Oral Health (2018) 18:167. Winterfeld T, Schlueter N, Harnacke D, Illig J, Margraf-Stiksrud J, Deinzer R, et al. Toothbrushing and flossing behaviour in young adults - a video observation. Clin Oral Investig. 2015;19(4):851–8.