Доклади & Изследвания

ISQ като ръководство за рехабилитация с импланти

Д-р Трасарти споделя своя протокол и клинични прозрения

Дългосрочният успех при лечението с импланти е цел, към която се стремят всички клиницисти. Основополагащи за това са правилното поставяне на имплантите, подготовката на хирургичното място и добрата остеоинтеграция след поставянето им. Въпреки че стойността на въртящия момент е основна предпоставка за първичната стабилност, тя сама по себе си не предоставя пълна информация. Въртящият момент при поставяне е много важен параметър. Знаем, че ниският или високият въртящ момент е контрапродуктивен за остеоинтеграцията на импланта, затова винаги се надяваме да постигнем стойности на въртящия момент между 25 и 45 Ncm. За съжаление, въпреки че този параметър е важен, той остава измерване само в рамките на хирургичната процедура и не ни позволява, подобно на стойността на ISQ, да разполагаме с обективна стойност, независеща от хирурга.

Значение на стойностите на ISQ

Ето защо познаването на стойностите на ISQ е от основно значение за оценка както на първичната стабилност на импланта (механична стабилност), така и на вторичната стабилност на импланта (биологична стабилност или остеоинтеграция). Тези познания могат да повлияят пряко на времето за протетична рехабилитация и да повишат увереността на клиницистите, независимо от нивото на техния опит. Това е опростен, лесно преносим и напълно неинвазивен диагностичен инструмент, който осигурява точна информация, необходима за вземане на добре обосновани решения и за успеха на имплантологичното лечение.

Д-р Трасарти представя употребата на Osstell ISQ.
Нов подход за използване на Osstell: ISQ като ръководство при рехабилитация на импланти

Функция на ISQ устройството

По-конкретно, устройството ISQ предава магнитни импулси, за да накара така наречения SmartPeg да вибрира. SmartPeg-ът се прикрепя към протезната връзка на импланта. Резонансната честота на SmartPeg-а се измерва от устройството, за да се определи стойността на ISQ (Implant Stability Quotient, варираща между 0 и 99.) Това е тест за латерална стабилност, който измерва твърдостта на интерфейса между импланта и костта. Колкото по-висока е резонансната честота, толкова по-висока е стойността на ISQ.

Протокол за използване на Osstell

Въпреки че Osstell е добре познат, Д-р Трасарти публикува специален протокол* за това как да се използва. Сред клиницистите съществува голямо объркване относно времето за измерване. Някои предпочитат да го използват преди натоварването на протезата, други - по време на поставянето на импланта, а трети - само при съмнение. Д-р Трасарти започва да го използва в различни клинични ситуации - от поставяне на импланти без костна аугментация до случаи, изискващи регенерация. Това, което открива, следвайки една и съща подготовка на имплантите, е, че при пациенти на една и съща възраст и подложени на едно и също хирургично лечение, времето за добра остеоинтеграция все пак може да варира. При някои пациенти може да ускори рехабилитацията, а при други да е необходимо да се изчака.

Клинични приложения и резултати

Например може да обмислите синус лифт с 2-3 мм остатъчна кост и да смятате, че знаете правилното време за поставяне на импланта. Други ситуации могат да включват импланти след екстракция или случаи, изискващи костна аугментация. Протоколът на Д-р Трасарти предлага на клинициста по-безопасна рехабилитация при всички клинични обстоятелства, с които се сблъскваме. Това може да бъде например при обикновени случаи, при случаи след екстракция или след костна регенерация, за да се знае точно както стабилността на импланта в момента на поставяне, така и вторичната стабилност в резултат на остеоинтеграцията.
При един и същ хирургичен подход на едно и също анатомично място или при една и съща костна регенерация остеоинтеграцията може да варира при различните пациенти. Целта е да се определи индивидуален протокол, който може безопасно да съкрати времето за рехабилитация, ако е възможно, или да забави лечението, за да се осигури добра регенерация около импланта, като по този начин се избегнат усложнения.

Д-р Трасарти
Д-р Трасарти споделя своя протокол и клинични прозрения

Фактори, влияещи върху стойностите на ISQ

Разбира се, правилната подготовка на хирургичното място е от решаващо значение, но има много клинични и системни параметри на пациента, които оказват влияние върху стойността на ISQ, като например местоположението на импланта, диаметърът и дължината, въртящият момент при поставяне, макродизайнът, качеството на костта на мястото на поставяне, мястото на присаждане или естествената кост, васкуларизацията на костта, повлияна от системни или клинични условия, и наличие на патология.
Твърде много параметри, които са невъзможни за контролиране едновременно и от начинаещи, и от експерти. В това отношение Osstell Beacon се оказва безценен инструмент в ръцете на хирурга.
В допълнение към основната клинична полза, трябва да се отбележи и ползата от точната регистрация и документация, която е валидна както от правна, така и от статистическа гледна точка. Документирайки данните на пациента в софтуера, предлаган от Osstell, по този начин може да се обменя информация с колеги, а също и с други сътрудници, за да се промени и определи правилния индивидуален рехабилитационен протокол за този пациент, както и да се подобри хирургичния протокол.

Заключение

Истинският клиничен проблем, който се решава с този протокол, е, че трябва да се оцени степента на остеоинтеграция и стабилността на импланта преди протетичната фаза не само при поставянето на импланта, но и по време на целия терапевтичен курс на импланта.
В заключение, този инструмент се оказва приложим при всички клинични условия, които могат да възникнат. В своя опит Д-р Трасарти го използва в случаи на импланти след екстракция, в случаи на импланти при нативна кост без регенеративни процедури или при синус лифт, и разбира се, в случаи на костна регенерация, за да се проследи остеоинтеграцията и стабилността на резултата във времето.

Източници

  1. *Trasarti S., Toti P. et al. Specific use of the implant stability quotient as a guide to improve healing for patients who had undergone rehabilitation with fixed implant-supported dental prostheses J Stomatol Oral Maxillofac Surg. 2023 Oct;124(5):101528. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37301374/
  2. Corresponding to:
    STEFANO TRASARTI
    info@implantologiavanzata.com
    www.implantologiavanzata.com
    www.marienklinik.it

коментара