Пушенето и увеличената дълбочина на сондиране са ранни предупредителни знаци
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Предотвратяването и ранното откриване на пародонтит може да спести на нашите пациенти много време за лечение и най-вече разходи. В тази насока има смисъл пациентите да бъдат запознати в ранна възраст с очевидните рискови фактори за по-късна поява на пародонтит. Но как можем да определим кога младите пациенти са с повишен риск да бъдат засегнати от пародонтит?
Изследователска група от Швеция наскоро разгледа точно този въпрос (Trullenque-Eriksson et al. 2023). Проучването изследва група от 345 19-годишни шведи (195 жени и 150 мъже), за да види колко от тях са били диагностицирани с пародонтит за 12-годишен период на наблюдение и кои фактори повишават този риск. Пародонтитът е дефиниран в проучването като наличие на дълбочина на сондиране от ≥ 6 mm на поне два зъба.
Статистическата оценка разкри следните резултати:
- Заболеваемостта т.е. новите случаи на пародонтит са почти 10%! Това от своя страна означава, че пародонтитът е диагностициран при 33 участника на възраст само между 24 и 31 години!
- Пушенето значително увеличава риска от възникване на пародонтит.
- По-големият брой дълбочини на сондиране от 4–5 mm на 19-годишна възраст значително повишава риска от ранна поява на пародонтит.
- Интересното е, че следните фактори нямат значително влияние върху ранната поява на пародонтит: индекси на плака и кървене, пол, емфие.
Тютюнопушенето отново се оказа ясен рисков фактор за появата на пародонтит. Но това е всеизвестен факт. По-интересен факт, разкрит от резултатите от това проучване е, че първите признаци на повишена дълбочина на сондиране в млада възраст (т.е. < 20-годишна възраст) са свързани с ранна поява на пародонтит. Следователно трябва да обърнем особено внимание на младите пациенти, които вече показват първоначални признаци на заболяване на пародонталната тъкан (= увеличена дълбочина на сондиране), да осигурим подходящо лечение, да ги преглеждаме по-редовно и преди всичко да предоставим на всички засегнати пациенти адекватни обяснения и информация.
Източници
- Trullenque‐Eriksson A, Derks J, Skoogh Andersson J. Onset of periodontitis — a registry‐based cohort study. Clinical Oral Investigations (2023) 27:2187–2195.
коментара