Доклади & Изследвания

Превенцията е най-доброто лечение!

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

18-ият Европейски семинар по пародонтология се проведе през есента на 2022 г. и се фокусира върху лечението на периимплантни заболявания. Резултатите още веднъж подчертаха какво огромно предизвикателство представлява лечението на периимплантни заболявания. Ето защо превенцията трябва да бъде основен приоритет.

Превенцията е най-доброто лечение!
Превенцията е най-доброто лечение!

Превенцията може да бъде разделена на различни нива:

  • Първоначална превенция – включва намаляване на рисковите фактори при пациенти, на които предстои да бъде поставен имплант.
  • Първична превенция – отнася се до пациенти, които вече имат поставен имплант и включва намаляване на рисковите фактори, които могат да благоприятстват появата на периимплантни заболявания.
  • Вторична превенция – има за цел да предотврати повторната поява на периимплантни заболявания при пациенти, които вече са били диагностицирани и лекувани за такива заболявания.
  • Третична превенция – занимава се с хроничните заболявания и се опитва да забави развитието им и да предотврати усложненията в хода на заболяването.

Френска изследователска група (Carra 2023) разгледа точно тази тема по време на 18-ия Европейски семинар по пародонтология. Въз основа на систематичен преглед на 48 проучвания, групата направи следните заключения по отношение на първоначалната и първичната превенция на периимплантни заболявания:

- Първоначалната профилактика на периимплантните заболявания все още не е изследвана научно.
- Първичната профилактика е доказана като успешна в следните области:

  • Контрол на диабета (11 проучвания): Диабетиците, които не се грижат за състоянието си, имат по-висок риск от периимплантни заболявания.
  • Поддържаща терапия с импланти (14 проучвания): Редовната и индивидуално съобразена поддържаща терапия с импланти намалява риска от периимплантни заболявания. Основната цел тук е да се подчертае важността на тези съпътстващи мерки за пациентите.
  • Периимплантни меки тъкани (17 проучвания): Разширяването на периимплантната кератинизирана лигавица намалява риска от периимплантни заболявания.
  • Отказване от тютюнопушенето (4 проучвания) и навици за орална хигиена (3 проучвания): Тук са необходими допълнителни научни изследвания, за да се направят ясни заключения.
  • Бруксизъм (0 проучвания): Няма научни доказателства за това.

Накратко, нашата цел по отношение на периимплантните заболявания трябва да бъде насочена към първоначалната и първичната превенция. Необходимо е да инвестираме достатъчно време, за да предотвратим последващи усложнения, които може да са трудни за лечение.

Източници

  1. Carra, M. C., Blanc-Sylvestre, N., Courtet, A., & Bouchard, P. (2023). Primordial and primary prevention of peri-implant diseases: A systematic review and meta-analysis. Journal of Clinical Periodontology, 1–36.

коментара