Нехирургично лечение на периимплантит – химическо почистване...?
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Ефикасното и успешно почистване на повърхността на импланта със сигурност е един от най-важните фактори при лечението на случаи на периимплантит. В предишен доклад („Нехирургично лечение на периимплантит – златен стандарт ...?“), резултат от 18-ия Европейски семинар по пародонтология, който се проведе през есента на 2022 г., беше обсъдена темата за механичното почистване при лечение на периимплантит. Съществува обаче и възможност за подпомагане на това механично почистване на повърхността на импланта с допълнително химическо почистване.
Съществуващите доказателства за допълнително химическо почистване на повърхността на импланта бяха обобщени от de Waal и колеги (2022). За съжаление тук – подобно на механичното почистване – стигаме до заключението, че все още има твърде малко добре проведени проучвания, за да се предоставят ясни насоки при лечение на периимплантни състояния. Тази изследователска група успя само да идентифицира и обобщи три проучвания на тема „химическо почистване“ и ги резюмира в систематичния преглед.
Две проучвания изследват ефекта на антимикробната фотодинамична терапия, а другото проучване ефекта на гел, специално за почистване на повърхността на импланта. И в трите проучвания тези химични методи са използвани в допълнение към субмукозно механично почистване, което се състои например от ултразвуково и/или въздушно полиране. И трите проучвания показват по-добри резултати по отношение на намаляването на дълбочината на сондирания джоб, докато всички други параметри, като кървене при сондиране или успех на лечението, са неубедителни.
Източници
- de Waal, Y. C. M., Winning, L., Stavropoulos, A., & Polyzois, I. (2022). Efficacy of chemical approaches for implant surface decontamination in conjunction with sub-marginal instrumentation, in the non-surgical treatment of peri-implantitis: A systematic review. Journal of Clinical Periodontology, 1–12.
коментара