Доклади & Изследвания

Процент на загуба на зъби в Европа – каква е тенденцията?

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Винаги се стремим да подобрим денталното здраве на нашите пациенти, но наистина ли успяваме да го постигнем? Действително ли се е подобрило оралното здраве в Европа през последните няколко години/ десетилетия и наистина ли нашите пациенти губят все по-малко зъби? И ако е така, кои фактори допринасят за това?

Процент на загуба на зъби в Европа – каква е тенденцията?
Процент на загуба на зъби в Европа – каква е тенденцията?

Две изследователски групи от Германия и Швеция наскоро разгледаха тази тема и комбинираха и съвместно анализираха данните от три големи кръстосани проучвания (Pitchika et al. 2022). Направено е сравнение на данните от следните периоди:

  • първото сравнение е на германското население от 1997 до 2014 г.
  • второто сравнение е на германското население от 1997–2001 г. до 2008–2012 г.
  • при шведското население сравнението е от 2003 до 2013 г.

Това проучване се фокусира върху степента на загуба на зъби, също така е отчетен и броят на здравите зъбни повърхности и повърхностите с пломби. Като цяло, последните изследванията разкриват по-нисък процент на загуба на зъби и по-голям брой здрави зъбни повърхности. Например, броят на зъбите сред участниците при по-скорошния преглед се е увеличил с между +1 и почти +5 зъба в зависимост от възрастта и региона. Но какво е довело до това положително развитие?

  • За най-важни фактори се считат по-високото ниво на осведоменост и грижата за здравето на зъбите (главно по отношение на по-чести посещения при зъболекар и подобрени навици за орална хигиена у дома) и увеличеното използване на електрически четки за зъби и устройства за интердентално почистване.
  • Други фактори, които статистически имат по-малък ефект от изброените по-горе, са тютюнопушенето и завършването на пародонтална терапия.

Какви изводи можем да направим от тези резултати? Първо, изглежда сме на прав път и оралното здраве в Европа се е подобрило през последните години/ десетилетия! Въпреки това можем да постигнем още по-голямо подобрение през следващите години, ако продължим да работим с нашите пациенти за развиване на навици за домашна орална хигиена. Електрическите четки за зъби често дават по-добър резултат, но освен това не трябва да забравяме и почистването на междузъбните пространства. И, разбира се, редовни прегледи, за да се гарантира, че малките кариеси или гингивитът няма да се превърнат в по-голям проблем, който на свой ред може да доведе до загуба на зъби.

Източници

  1. Pitchika, V., Jordan, R. A., Norderyd, O., Rolander, B., Welk, A., Völzke, H., Holtfreter, B., & Kocher, T. (2022). Factors influencing tooth loss in European populations. Journal of Clinical Periodontology, 49(7), 642–653. https://doi.org/10.1111/jcpe.13642

коментара