Доклади & Изследвания

Субгингивални инструменти - Част I

PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA

Въз основа на резултатите от семинара Perio Workshop 2019 наскоро обсъдихме възможностите за използване на локални и системни допълнителни терапии за лечение на пародонтит (Допълнителни терапии при нехирургично лечение на пародонта част I, част II и част III). Въпреки това ключовият компонент на пародонталното лечение остават субгингивалните инструменти.

В съответствие с това Suvan и колеги (2020 г.) подготвиха систематичен преглед по следните три въпроса в рамките на Perio Workshop 2019:

  • Колко ефективен е субгингивалният инструментариум при лечението на пациенти с пародонтит?
  • Кой метод на лечение със субгингивални инструменти е най-ефективен за лечение на пациенти с пародонтит? (Ултра)звукови инструменти, ръчни инструменти или комбинация от двете?
  • Оказват ли влияние върху резултата броят на сесиите за лечение със субгингивални инструменти и интервалът от време между отделните сесии?

Въз основа на резултатите от 11 проучвания на първия въпрос беше отговорено по следния начин: приблизително шест месеца след терапията субгингивалната инструментация води до средно намаление на дълбочината на сондиране с 1.5 mm при изходна дълбочина на сондиране 4–6 mm, докато при по-дълбоки дълбочини (≥ 7 mm) в началото на лечението може да се очаква намаление с приблизително 2.6 mm. Средният процент на успешно обработените дълбочини на сондиране е 74% (успешно обработената дълбочина на сондиране се определя като дълбочина на сондиране ≤ 4 mm без кървене).

Резултатите от втория и третия въпрос могат да се обобщят много просто: нито конкретен метод ([ултра]звукови инструменти, ръчни инструменти или комбинация от двете; 6 проучвания), нито конкретен курс на лечение (многократни седмични посещения на базата на квадрант/секстант или терапия "цяла уста" в рамките на 24 часа; 13 проучвания) водят до статистически значим по-добър клиничен или свързан с пациента резултат.

Резултатите от втория и третия въпрос са особено интересни за ежедневната практика, тъй като ни позволяват да бъдем гъвкави и да лекуваме пациента според неговите желания, без да се притесняваме от намаляване на качеството на лечението.

Можете да намерите и друга статия по тази тема в Профи общността:

Източници

  1. Jeanie Suvan, Yago Leira, Federico Manuel Moreno Sancho, Filippo Graziani, Jan Derks, Cristiano Tomasi. Subgingival instrumentation for treatment of periodontitis. A systematic review. J Clin Periodontol. 2020 Jul; 47 Suppl 22:155-175. doi: 10.1111/jcpe.13245.

коментара