Фактори, свързани с пациента и импланта – какво влияе върху резултата от лечението?
PD Dr. Kristina Bertl, PhD MSc MBA
Резултатът от нехирургично лечение на имплант с периимплантит е по-трудно да се предвиди, отколкото този на естествен зъб с периодонтит. И за съжаление нехирургичното лечение често не е достатъчно за постигане на устойчив резултат. Ето защо е още по-важно да се обмисли предварително кои фактори могат да окажат влияние върху резултата от лечението като цяло и успеха на лечението в частност. Лечението на имплант с периимплантит често се класифицира като успешно, ако се постигнат следните цели:
- Максимална дълбочина на сондиране от 5 mm и липса на кървене при сондиране на място с дълбочина 5 mm или максимална дълбочина 4 mm, независимо от кървенето
- Няма прогресивна периимплантна загуба на кост
Изследователска група от Испания наскоро публикува проспективна поредица от случаи със 74 пациенти и 107 импланта, в която те изследват кои фактори, свързани с пациента и импланта, влияят на резултата от нехирургично лечение на периимплантит (Vilarrasa et al. 2023). Това проучване включва пациенти с поне един имплант с периимплантит с най-малко 3 mm костна загуба около импланта. Пациентите са получили следното лечение:
- Инструкции за орална хигиена
- Корекция на формата на протезното възстановяване (при необходимост)
- Почистване с ултразвук, сонди и въздушно полиране
- Приемане на антибиотици (метронидазол 500 mg 3 пъти дневно в продължение на 7 дни)
След шест месеца, успехът на лечението беше оценен въз основа на изброените по-горе критерии. Успех е постигнат с почти всеки четвърти имплант, т.е. само в 25% от случаите. Това потвърждава, за съжаление, често ниските шансове за успех на нехирургичното лечение на периимплантит и следователно необходимостта от добра работа в екип, за да могат да се планират внимателно всякакви хирургични интервенции.
Нека се върнем към първоначалния въпрос: кои фактори, свързани с пациента и кои с импланта са повлияли на резултата? Използвайки статистическата оценка като основа, следните фактори са уместни, тъй като намаляват шансовете за успех на лечението:
- Пациенти с периодонтит III или IV стадий
- Пациенти с пародонтит степен С
- Недостатъчна хигиена на устната кухина
- Импланти с широк диаметър
- Пушачи
Други фактори, като позиция на импланта, повърхностно покритие на импланта, вид протетично възстановяване (мост срещу възстановяване на единичен зъб) и метод на закрепване (циментиране или завинтване) нямат значително влияние върху резултата. Въпреки че изброените по-горе параметри може да са „познати лица“, проучването също така ни показва, че протетичните параметри, при условие че възстановяването е лесно за почистване от пациента, не изглежда да имат голямо влияние и следователно имплант в циментиран мост не трябва непременно да има по-лош резултат от завит имплант на един зъб.
Източници
- Javi Vilarrasa, Maria Costanza Soldini, Ramón Pons, Cristina Valles, Gonzalo Blasi, Alberto Monje, José Nart. Outcome indicators of non‐surgical therapy of peri‐implantitis: a prospective case series analysis. Clinical Oral Investigations (2023) 27:3125–3138.
коментара